Léčba ekzému – Je vazelína vhodná na suchou a problematickou kůži, aneb jak na ekzém?

Hned v úvodu odpovím, že je velice vhodná. Někde jsem psal článek o emolienciích, kde jsem se zapomněl zmínit o perfektním okluzivním efektu vazelíny, konkrétně při ekzému.

Již slyším, jak zastánci všeho přírodního vykřikují, že vazelína je fuj! Ale vážení, já jsem také zastáncem přírodních látek. Jenom bohužel okluzivní efekt a její inertnost vůči kůži nebyla zatím nahrazena něčím novým. Ano, jsou podobná vehikula jako např. bambucké máslo, což je zcela přírodní látka, ale nemá tak perfektní okluzivní efekt a nemůžu ani napsat, že je, co se týče inertnosti, shodná s vazelínou. Na tom se shodne mnoho lékařů. Jen pro ty skalní oponenty vazelíny mám jeden dotaz – proč se tedy v medicíně používá stále vazelína a ne bambucké máslo?

K čemu slouží okluzivní efekt na kůži? Zde snad mají odpůrci vazelíny pravdu, že se vytvoří na kůži mastný film. Vazelína zabrání úniku vody z kůže a kůže tak zůstává hydratovaná. Čehož se používá především u léčby ekzému a jiným dermatitid. U těchto onemocněních je hydratace kůže na prvním místě. Nepříjemný je pouze pocit mastnoty.

Ano, vývojáři na celém světě pracují na látce ( vehikulum), která by nahradila vazelínu. Jsou firmy, které vyrábí kvalitní emoliencia, opravdu kvalitní, která by alespoň částečně nahradila vazelínu. Ale i drahé kosmetické značky, které se používají na problematickou kůži, používají částečně vazelínu k posílení hydratační složky promazávadla – emoliencia ( krém, balzám). Aniž by, jak někteří odpůrci tvrdí, ucpávala póry. Mohu vás uklidnit, že v malém množství se tento efekt nedostavuje. Zeptejte se ekzematika či psoriatika, jak vám odpoví na používání emoliencií používající vatelínu. Z 99% odpoví pozitivně, že jim to děla dobře a kůže je hydratovaná. Co chcete více.

Značce Epiderma se podařilo skloubit nežádanou vazelínu v harmonický celek. Značka nepoužívá ve všech výrobcích vazelínu, jak by se mohlo zdát. V malém množství ji používá u opravdu závažných dermatitid, kde chce zabránit úniku vody z kůže a tím posílit její hydrataci.

Prostě bez vazelíny to zatím nejde a kdo tvrdí že ano, potom nemá ponětí, co to je problematická kůže, co je ekzém či lupénka a jak s tím žít. A značka Epiderma je speciální dermokosmetikou právě na tato onemocnění. Mohu napsat, že je přímo specialistou o čem  svědčí čím dále se zvětšující zájem o tuto speciální dermokosmetiku – viz www.epiderma.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

ArabicBulgarianChinese (Simplified)CroatianCzechDanishDutchEnglishFrenchGermanHungarianItalianPolishPortugueseRussianSpanishTurkish